CIP Symposium 2025:
New literacies - hvilken rolle spiller flersprogethed og generativ AI for literacy?

Abstrakt

Dette års CIP-symposium sætter fokus på hvordan flersprogethed og generativ AI bidrager til nye former for literacy der ser ud til at vokse frem i disse år. Fordele og ulemper ved flersprogethed har været genstand for megen forskning i uddannelsessammenhæng og det samme begynder at gøre sig gældende for generativ AI. Men den eksisterende forskning belyser kun i ringe grad samspillet mellem flersprogethed og generativ AI og den betydning de har for hvad vi forstår ved begrebet literacy i en akademisk kontekst.  

På symposiet præsenteres forskellige perspektiver på, hvordan vi kan forstå og forholde os til de muligheder og udfordringer, som flersprogethed og generativ AI – og samspillet mellem dem – medfører i akademiske sammenhænge. Præsentationerne vil give eksempler på, hvordan flersprogethed og AI sammen eller hver for sig anvendes i undervisning, læring og forskning på universitetet, og hvilke holdninger forskellige aktører har til brugen af flersprogethed og AI som en del af deres praksis. Oplæggene vil også belyse konceptuelle og metodiske udfordringer ved at udvide literacy-begrebet så det rummer flersprogethed og AI, og diskutere om der er behov for en ny model for flersproget kommunikativ kompetence – med eller uden AI. 

Formålet med symposiet er således at invitere og bidrage til en samtale om hvordan de begreber, modeller og konstrukter der knytter sig til vores forståelse af akademisk literacy kan eller bør udvikle sig i takt med at generativ AI vinder frem på universitetet og rammerne for flersprogede praksisser samtidig er under forandring.

Program og tilmelding

CIP inviterer til sit årlige symposium, torsdag den 6. november 2025. 

Programmet er under udarbejdelse - men der er allerede nu åbent for tilmelding via boksen til højre. 

Vel mødt!